fbpx

Nowa Lewica

image_intro_alt

„Renta wdowia” – odpowiedzi na pytania

W województwie kujawsko-pomorskim trwa akcja zbierania podpisów poparcia pod obywatelską inicjatywą projektu ustawy o wprowadzeniu „Renty wdowiej”. Wobec zapytań o szczegóły projektu – jeszcze raz  zamieszczamy kompendium wiedzy na ten temat.

TUTAJ     znajdziesz:   

  • Projekt „Ustawy o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw w celu wprowadzenia „Renty

Wdowiej”

  • Kartę do zbierania podpisów poparcia – do wydrukowania. 

*** 

rentawdowia plakat copy copy   wloclawek rentawdowia copy copy

Pytania i odpowiedzi dot. pomysłu lewicy, która zgłosiła i prowadzi obecnie akcję zbierania 100 tysięcy podpisów:

PROJEKT USTAWY O RENCIE WDOWIEJ TO JEST SYSTEMOWE ROZWIĄZANIE

Projekt ustawy ma zagwarantować emerytom godne, normalne funkcjonowanie po stracie współmałżonka. Na to systemowe rozwiązanie czeka około półtora miliona osób. Dzisiaj emeryci stanowią grupę społeczną, która najbardziej cierpi na kryzysie, najbardziej odczuwa skutki inflacji.  Projekt ustawy o rencie wdowiej to jest systemowe rozwiązanie, które ma gwarantować godne, normalne życie i niepopadanie emerytów w ubóstwo.

TYLKO OKOŁO 75 PROCENT MĘŻCZYZN DOŻYWA DO 65. ROKU ŻYCIA I WIELE WDÓW NIE JEST W STANIE SOBIE PORADZIĆ Z TYM JEDNYM ŚWIADCZENIEM.

W 2030 roku ponad 50 procent gospodarstw jednoosobowych emeryckich – będą to gospodarstwa osób powyżej 65. roku życia, a niemal 20 procent z tego będą to gospodarstwa emerytów osób powyżej 80. roku życia. My musimy rozwiązać tę sytuację i poprawić ich byt. Pamiętajmy o tym, że tylko około 75 procent mężczyzn dożywa do 65. roku życia i wiele wdów nie jest w stanie sobie poradzić z tym jednym świadczeniem, które otrzymują. Dlatego szczególnie ważne jest, aby teraz wprowadzić to rozwiązanie. Z każdym rokiem spada stopa zastąpienia. Te emerytury są coraz niższe i niestety, jeżeli nie wprowadzimy tego rozwiązania, to sytuacja szczególnie kobiet będzie tragiczna. 

RENTA WDOWIA OBEJMUJE RÓWNIEŻ OSOBY, KTÓRE ZOSTAŁY WDOWĄ LUB WDOWCEM NAWET KILKA LAT TEMU

***   

Jeszcze kilka odpowiedzi na pytania:

Dlaczego Lewica proponuje ten projekt ustawy?

Renta wdowia ma być jednym z elementów polityki senioralnej lewicy, w skład której wchodzą jeszcze inne rozwiązania dla osób starszych.

Pakiet Klubu Lewicy „Bezpieczny senior”:

  • Renta wdowia
  • Dodatkowa waloryzacja rent i emerytur
  • Podniesienie minimalnej renty i emerytury
  • Leki za 5 zł
  • Senioralny Bon Turystyczny
  • Zasiłek pogrzebowy podniesiony do 7000 zł.

Ile dokładnie będzie kosztowało wprowadzenie renty wdowiej?

Wg szacunków koszt renty wdowiej wyniósłby 14 mld złotych rocznie. W skali całego Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (285 mld zł) nie jest to zawrotna kwota – byłoby to zaledwie 4%. Budżet państwa może bez większych problemów udźwignąć ten wydatek. (Do bardziej precyzyjnego określania kosztów renty wdowiej konieczne jest stworzenie analizy w oparciu o dane z systemu ZUS, do których nie mamy dziś dostępu).

Ile osób zyska nowe uprawnienia po wprowadzeniu w życie renty wdowiej?

Według naszych szacunków z renty wdowiej skorzysta od 1,3 do 1,5 mln Polaków i Polek. To duża grupa, która dziś najbardziej cierpi z powodu wysokiej inflacji. Waloryzacja emerytur nie nadąża za galopującą drożyzną. Wśród seniorów rośnie liczba osób zagrożonych ubóstwem. Wprowadzenie renty wdowiej, choć częściowo, pomoże zatrzymać to zjawisko. Renta wdowia będzie trwałym systemowym wsparciem dla emerytów i rencistów - a nie jednorazową zapomogą, zależną od widzimisię polityków. [Niedawno Lewica zaproponowała projekt ustawy, który zakładał drugą waloryzację emerytur jeszcze w 2022, a nie dopiero w marcu 2023 roku. W grę wchodziło nawet dodatkowe kilkaset złotych do emerytury. Sejm jednak odrzucił wniosek o uzupełnienie porządku obrad o pierwsze czytanie tego projektu.]

W jaki sposób sfinansować tę zmianę?

Koszty projektu zostaną sfinansowane z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, Funduszu Emerytalno-Rentowego lub właściwych części budżetu państwa.

Czy w innych krajach UE jest stosowane takie rozwiązanie?

Podobne rozwiązania działają w wielu krajach UE. W Czechach osoba uprawniona ma prawo do wyższego świadczenia w całości oraz do 50% drugiego świadczenia. W Niemczech prawo dopuszcza możliwość łączenia świadczeń, ale w przypadku, gdy ich łączna wysokość przekracza ustalony limit – świadczenie obniża się o 40%. Renta wdowia funkcjonuje także na Litwie i we Włoszech.

Jakie może być poparcie dla projektu?  

Pomysł renty wdowiej cieszy się olbrzymim poparciem społecznym. Według badań IBRiS ponad 70% Polaków i Polek popiera wprowadzenia dziedziczenia części świadczeń po współmałżonku. Rentę wdowią popierają w tym samym stopniu mężczyźni jak i kobiety, osoby ubogie jak i te z wyższymi dochodami, wyborcy lewicy i prawicy. Dlatego  uznać można, że renta wdowia to rozwiązanie niekontrowersyjne, idące ponad społecznymi i politycznymi podziałami. Zrobimy wszystko, by renta wdowia została jak najszybciej przyjęta.

Kto jest pełnomocnikiem komitetu obywatelskiego?

Pełnomocnikiem obywatelskiego komitetu “Renta Wdowia” jest poseł Nowej Lewicy z Płocka Arkadiusz Iwaniak. Poseł Iwaniak jest współtwórcą polityki senioralnej Lewicy. Był inicjatorem projektów w tym zakresie - np. bonu turystycznego dla seniorów czy zasiłku pogrzebowego. 

***

konf duże copy   torun podpisy3 copy

Osoby koordynujące akcję zbierania podpisów w województwie kujawsko-pomorskim:

  • Beata Krajewska - wiceprzewodnicząca Rady Wojewódzkiej Nowej Lewicy w Bydgoszczy (okręg bydgoski)
  • Kazimiera Janiszewska - wiceprzewodnicząca Rady Wojewódzkiej Nowej Lewicy w Bydgoszczy (okręg toruński).

***

O projekcie „Renty wdowiej”  i akcji zbierania podpisów w województwie kujawsko-pomorskim pisaliśmy na tej stronie wcześniej:

Opr. nim, 14 lutego 2023 r., aktualizacja 7 marca 2023 r.

Newsletter

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!
W związku z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 2016/679 o ochronie danych, wyrażam zgodę na gromadzenie, przetwarzanie oraz wykorzystywanie przez Nową Lewicę przekazanych przeze mnie danych osobowych w celach informacyjnych i promocyjnych związanych z działalnością Nowej Lewicy w celach administracyjnych na użytek newslettera, w szczególności wyrażam zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną newslettera oraz informacji o przedsięwzięciach organizowanych lub współorganizowanych przez Nową Lewicę, a także informacji o bieżących wydarzeniach politycznych. Czytaj dalej...
Polityka prywatności | Polityka cookies © 2021 Nowa Lewica. Projekt i wykonanie: Hedea.pl

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Rozumiem